Saské Švýcarsko

Saské Švýcarsko

Je to cca půl roku, co mi přistála zpráva s nabídkou prozkoumání Saského Švýcarska. Chvilku se mi tomu nechtělo věřit a zároveň jsem ani moc netušil, co si pod tím představit. Ale znělo to dobře a tak jsem kejvnul a čekal na další instrukce.

Bastei v ranním světle

A dlouho se nic nedělo a já na to víceméně zapomněl a najednou mi přišel další mail už s konkrétním plánem, datumem atd. A já zjistil, že se jedná o pobyt nad městečkem Bad Schandau, kterej bude od pondělí do pátku. Trochu mi to teda kolidovalo s normální prací, ale naštěstí pro mají pochopení a nechali mě jet. Bad Schandau je cca půl hodinky od Děčína a tak to tam docela znám. Ale kdy se vám naskytne možnost bydlet přímo u toho nejlepšího místa na focení a mít cca 4 dny čistě jen na chození po skalách a focení? :)

Opět Bastei a pohled z nejznámější vyhlídky, kde je většinou plno.

V pondělí jsme měli sraz na hotelu. No hotelu, byl to krásnej baráček na vrcholku kopečka, ze kterého bylo krásně vidět na Affenstein, Schrammstein, Winter berg atd. Hotel se jmenoval Weinberhaus a jestli plánujete delší pobyt v tomhle okolí, tak určitě doporučuju, protože strategicky je fakt na super místě. Je to totiž půl hodinky na Bastei a půl hodinky na Kirnitzchtalstrasse, což je důležitá cesta, o který vám povím za chvíli. V pondělí jsme se měli dozvědět program, kterej ale byl poměrně jednoduchej. Prostě po nás chtěli, abychom si pobyt užili :) A to jsme si vzali celkem k srdci. Byl to takovej pobyt pro blogery, ale sešla se tam super parta. Z čech jsem tam byl já, Bára Vávrová a holky z Czech vibes. Pak tam bylo pár blogerek z německa Stephan ze Švýcarska. Což je fotograf, kterej hodně jede vlogy na YT s různejma tipama na focení a bylo vidět, že tomu fakt rozumí.

Stephan chytá východ sluníčka na Affenstein

No u večeře jsme se rovnou domluvili na plánu na další den. A rozhodli jsme se jet na Bastei. Protože to vypadalo, že by měly být mlhy. No a taky že byly. Dokonce tak hustý, že jsem si nevšim jednoho radaru a dostal jsem hned pěkně červenym bleskem pořádnou facku na probuzení. Co se týče Bastei, tak doporučuju dojet SEM. Je to parkoviště za 3eura a fakt se vyplatí to tady nechat a nevymejšlet klasický čecháčovský očůrávání. Z parkoviště to pak je cca 10minut na ten kamenej most a jiné vyhlídky na Bastei. Pokud chcete chytnout dobrýho fleka, doporučuju dorazit cca 40min před východem sluníčka.

Bastei

Po východu sluníčka se z klídného místa začne vytvářet poměrně turistické místo a je lepší přejít na protější stranu. Tam se dostanete z parkoviště, když se dáte na asfaltku a hned za ní směrem jakoby k Bastei zahnete doleva. Na tuhle cestu. Jinak na Bastei je podle mě nejlepší jet fakt na východ. Západ už není tak zajímavej. Ale díky tomu, že je to relativně dostupné místo, tak se to docela i dá.

Druhá strana Bastei

Dalším místem, které nás čekalo byl můj oblíbenej okruh kolem Affenstein a Carolafelsen. Pokud se tam chcete vydat, je nejlepší nechat auto na parkovišti právě u Kirnitzschtalstrasse, konkrétně na parkáči u cesty Nasse Grundweg. Tady opět zaplatíte 3eura. Odsud je to po Nasse Grundweg cca 45min na ty nejlepší místa. Za mě osobně doporučuju vyrazit směrem na Hantzschelstiege, což jsou takový ferraty nahoru. Cesta je to celkem zábavná. Pokud nejste uplný jelimáni, tak se to dá vyjít i bez jištění. Ale samozřejmě doporučuju to jištění mít. No tady se vyšplháte na Affenstein. Což je toto …

Západ sluníčka z Carolafelsen

A tady je to prostě boží. My jsme si tady dali právě i východ sluníčka a to bylo něco neskutečného. Z téhle vyhlídky se dá pak pokračovat dál a dokončit ferraty až uplně nahoru. Čímž se dostanete na fajnovou vrstevnici po který se dá dojít až na Carolafelsen, odkud je zas super fotit západ sluníčka. Samozřejmě cestiček a různejch výhledů je všude strašně moc. Vemte si dost pití, dobrý boty a svačinu a zůstaňte tam celej den. Fakt to stojí za to. 

Na Carolafelsen toho je strašně moc, jen to chce mít trochu objevitelskýho ducha :)

No a dalším „must see“ místem je samozřejmě Kleiner Winterberg s těma svejma slavnejma „klepejtkama“ kde všichni skáčou. Já tam skákat nechtěl, fakt. Ale když už jsem tam byl, tak jsem si to prostě musel přejumpnout hele :D Na Klajňáč se jde cca 1hodinu a posledních pár vejškovejch metrů je cca 456schodů a fakt se u toho dost zapotíte.

Klasický hopsání na Kleiner Winterberg

Takže jestli tam chcete na východ, což je samozřejmě nejlepší, tak si dejte dost velkou rezervu, ať se nemusíte moc hnát. Já tam chodím nejradši odsud a jdu prostě po té cestě a podle ukazatelů směr Kleiner Winterberg. 

Chytání sluníčka na Kleiner Winterberg

To je za mě zatím asi vše. Připravuju ještě obří galerku a pak asi příjdou i typy na focení na české straně. Jestli Vás napadnou nějaké dotazy a nebo obráceně nějaké tipy, tak šup s nima do komentářů :) Já děkuju Elbsandsteingebirge – Sachsische Schweiz za pozvání a Vám doporučuju se tam někdy vidat. Fakt to stojí za to :) Jen bych rád apeloval na vaše kreativní já. Když už tam budete, koukejte se pořádně kolem sebe a hledejte nová místa. V poslední době tam jezdí víc a víc lidí a fotí se furt dokola ta samá místa. Tak zkuste být prukopníci a zkuste si tam najít nějaké svoje místečko :)

Východ sluníčka na Affenstein a pohled proti světlu

 

Join the discussion

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..