Pojďme si pokecat o Lightroomu

Pojďme si pokecat o Lightroomu

No to jsem si zas pro jednou naběhl. Téma Lightroom se mi na článek zdálo jako fajn nápad. Jenže když jsem si to začal dávat dokupy, tak jsem zjistil, že to zas taková sranda nebude. Je toho hodně, co bych vám chtěl říct. Ale zaprvé by to bylo fakt na dlouho a za druhé byste si pak už u mě nemuseli dávat workshop :)

Ale nebudu lakomej a zkusím se s váma podělit o pár postřehů. Musím to vzít trochu ze široka, protože mi píšou jak zkušení lajtrůmáci, tak lidi, co si LR ještě ani nenainstalovali. K LR je potřeba přistupovat jako ke komplexnímu programu, kterej vám rozřadí fotky, přes kterej budete fotky stahovat do počítače a ve kterém uděláte 99% potřebné práce. Já byl ze začátku taky vykulenej a nebylo mi jasný, o co tomu LR jakože jde. Ale když se do toho dostanete, tak vás to chytne a už nepustí. Jinak pár článků jsem o LR už napsal, tak doporučuju pročíst. Podrobně se tam věnuju těm nejdůležitějším funkncím.

Nahrál jsem vám takový video o tom, jak s LR pracuju. I když se mi vůbec nechtělo a nedovede si představit, kolikrát jsem to předělávál. Nakonec z toho vzniklo 20minutové video, takže jestli ho chcete dokoukat, tak si udělejte fakt silný kafe! :) Ve videu jsem toho řekl poměrně dost, ale je tu pár věcí, které si zaslouží trochu rozebrat. Začnu importem a správou fotek. Já osobně to nechávám čistě na LR. Přinesu si z focení fotky na kartě, otevřu si LR a vložím do počítače kartu. LR to většinou pozná a hned mi nabídne import. Zde je nutný si uvědomit, že import znamená stažení fotek z karty na váš disk a zároveň vložení fotek do LR knihovny. Díky tomu on ví, kde ty fotky jsou a může s nima pracovat. U toho importu máte i různé možnosti, viz to video.

Asi se dá přenastavit to, jak LR ukládá fotky, ale přijde mi to zbytečný. Protože jeho systém je naprosto přehlednej a jasnej. Vytvoří vám ve složce s Obrázky složku podle roku, takže například složku s názvem 2017 a v ní pak vytváří podsložky podle datumu pořízení daných fotek. Vznikne vám tedy krásný adresář s originálními fotkami. Setkal jsem se s lidmi, co měli vlastní systém řazení a s tímhle dost bojovali. Má rada v tomhle zní: Nech*at proti větru :) 

Po Importu tedy budete mít fotky v knihovně a můžete si s nima začít hrát. LR nabízí nespočet funkcí: označování pomocí vlaječek, barev, hodnocení a následné filtrování, hromadné úpravy, taky vám ukáže, na co fotíte najčastěji, můžete porovnávat jednotlivé fotky, exportovat rovnou na fejsbuci a flikeři atd atd. Já osobně bych řekl, že v LR využívám tak 40% toho, co mi nabízí. Na druhou stranu je spousta věcí asi zbytečnejch. I když třeba by se někomu hodilo si dělat webovou galerii přímo z fotek v LR, kdo ví …

Opravdu nemůžu popisovat, co a jak v něm dělám, do podrobna. Jen nastíním, co používám, což je mimojiné vidno ve videu. Fotky si vlaječkuju a občas jim dávám i přiznak nějaké barvy při složitejším výběru. Zbytek věcí dělám v záložce Develop. Používám „přechodové filtry“ a lokální úpravy přes štětce. Z hejblátek používám víceméně vše ze skupiny Basic, hraju si křivkama a míchám si barvy v kanálu barev. A když se mi líbí, jak se mi povedla fotka upravit, tak si to celý uložím jako preset a ten následně aplikuju na další fotky. U těch presetů pozor, nedají se globálně aplikovat na vše a pak už na to nešahat. Je potřeba je vždy doladit pro každou fotku. Ale i tak to ušetří dost času.

Když se s tím nechcete babrat, tak je možnost si ty presety koupit. Na webu se s tím teď dost kšeftuje. Já si jich pár koupil, ale stejně mě většinou moc nebavily. Ale občas byl nějaký ten preset inspirativní a já si ho upravil k obrazu svému a přeuložil. Rozhodně bych s tím byl fakt opatrnej. A hlavně pamatujte! Nic by se nemělo přehánět. (přiznávám, že se tím sám ne vždy řídím). Ono když si nastahujete různý presety, co teď frčí, tak to pak svádí k tomu, to dávat na vše. Ale když si to nenamícháte sami, tak z toho nebudete mít takovou radost :)

O exportu fotek se zmiňuju ve videu, ale až na konci a tam podle mě nedojdete :) Takže ještě jednou. Když exportujete pro FB, tak přes pravidlo delší strana = 2048px. Mám to ozkoušený, funguje to. FB pak tu fotku nijak nezmenšuje a fotka se vám nerozpadne. Ha a vy se od teďka nemáte na co vymlouvat, až dáte rozpitou fotku na FB :P To je asi tak všechno. Pojďme kdyžtak rozvést diskuzi v komentářích na jednotlivé moduly. Třeba se navzájem něčemu přiučíme. Popřípadě pokud si nevíte vůbec rady, tak můžeme vymyslet nějaký individuální Workshop a nebo můžu doporučit Workshopy od Jana Svobody, ty jsou ale dost zaměřený na Glamour a Portréty. Jo a ještě jednou sorry na vyjadřování v tom videu, nejsem prostě rodilej youtuber :))