Původně jsem myslel, že na tohle téma natočím video a budu mít hotovo. Jenže čím víc jsem ty stativy začal řešit, tím víc jsem toho měl co říct. A tak jsem se rozhodl, že k videu napíšu ještě článek. Takže jestli řešíte pořízení stativu, možná Vám tohle pomůže :) Doufám teda.
Začneme tím videem a na to pak navážu. Takže si skočte pro kafe, pivo, brambůrky, udělejte si pohodlí a mačkejte play:
Začnu hned tím nejdůležitějším a tím je to ošahání v prodejně. Jestli to myslíte opravdu vážně, tak si udělejte čas a fakt si někam zajeďte. Já děkuju ještě jednou Megapixelu, že mě u nich nechali si krom vošahávání stativů si udělat i nějaký záběry. Já sám jsem v tomhle docela střelec a většinou když něco chci/potřebuju, tak to chci mít co nejdřív doma a nějaký recenze atd. moc neřeším. Ale zrovna u toho stativu vím, že když se špatně vybere, tak pak zůstane v rohu a práší se na něj.
Hlavy stativů. Trochu jsem to nakousl ve videu. Já sám mám nejlepší zkušenosti s kulovými hlavami. Jen se musí vybrat ta správná, aby měla hladkej chod. Pak se dá použít celkem dobře i na video. Navic mi příjdou nejsnazší pro nastavení foťáku do správné polohy. Samozřejmě pokud máte v plánu natáčet hodně i videa, tak by bylo vhodné zvolit asi jiný typ hlavy. Ale tam nemám zrovna moc zkušeností, které bych vám mohl předat :)
Vychytávky stativů. O tom ve videu moc nemluvím. Ale různé značky a typy stativů nabízejí různé vychytávky. Třeba ten Genesis stativ, co je ve videu, má jednu nohu odjímatelnout a můžete si z ní udělat monopod. Tohle uměl i můj předchozí stativ, ale nikdy jsem to nepoužil. Jiné stativy mají třeba možnost chycení záblesků, háčky pro zavěšení batohu (a tím zvýšení stability) atd. Některé vychytávky mohou být super, některé ale uplně zbytečné a jen navyšují cenu. Proto je dobré si říct, jestli potřebujete stativ, ze kterého uděláte monopod. Pro někoho to může být důležité a pro někoho vůbec.
Zamykání, materiál atd. U těch stativů je pak strašně moc dalších činitelů, které hrajou roli v ceně, kvalitě, stabilitě atd. Budu se opakovat, ale fakt je důležité si to všechno ozkoušet. Postavit si ten stativ, zkusit na něj zatlačit, ozkoušet stabilitu. Pak taky zkusit, jak se vám bude nosit na batohu. Jak se chová pod zátěží vašeho foťáku a tak. Když už půjdete do té prodejny, zkuste si představit vzorové situace, kam ten stativ budete brát a na co ho chcete používat. Mohlo by vám to pomoct s výběrem a dopředu zúžíte počet stativů na rozhodování :)
A pár tipů na konec. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že levný stativ = drahý stativ. Jestli budete šetřit na začátku a budete se chlácholit, že vám stačí stativ za dvojku, tak se vsadím, že po půl roce budete nešťastní a půjdete si koupit stativ jinej. Třeba za 4-5tisíce. Celkem tedy utratíte 7tis za stativ místo toho, abyste si na začátku rovnou koupili stativ kvalitnější a ten vám zůstal :) Další tip se týká focení se stativem v zimě. Za žádných okolností se nesnažte zapíchnout stativ silou do sněhu. Hrozí prasknutí nohou, protože jak zalejzaj do sněhu pod šikmým úhlem, tak se v podstatě lámou. Takže bacha na to! Snažte si vybírat stejný typ uchycení k hlavě stativu. Já se třeba snažím mít vše s Arca swiss destičkou, abych mohl v klidu používat Peak Design věci a jednoduše i stativ. A poslední věc – vždy si pořádně zkontrolujte, že jste foťák pevně dotáhli na stativu. Aby vám nevyklouz. Mně se to povedlo dvakrát zanedbat a následek byl docela bolestivej.
Toť asi vše. Doufám, že jsem Vám alespon trochu pomohl :) Jo a poslední tip na závěr! I když budete mít foťák na stativu a budete fotit něco na dlouhý čas, tak si nastavte 2s časovač (v případě, že nemáte dálkové ovládání). I na tom stativu hrozí malý otřes při zmáčknutí spouště a tak se vyplatí použít samospoušť :)