DJI Mavic Air 2s – rychlotest

DJI Mavic Air 2s – rychlotest

Je to pár týdnů, co DJI představilo nový dron Mavic Air 2s. Tak mi to nedalo, prodal jsem svůj Mavic 2 Pro a pořídil si jeho menší variantu. Mavic 2 Pro jsem měl skoro dva roky. Kdežto Air 2s mi vydržel přesně dva dny. Než jsem mu ulomil nohu …

Nicméně dřív, než se mi povedlo ho trochu poničit, jsem s ním udělal alespoň pár záběrů a pár zkušebních fotek. Původně jsem myslel, že udělám i jakoby celý video. Ale zaprvé o dronech strašně nerad mluvim a celkově je nemám moc rád a zadruhé mi ten dron nevydržel dostatečně dlouho. A tak jsem si řekl, že to aspoň sepíšu a při té příležitosti vám sem hodím i nějaký soubory ke stažení, abyste si třeba vyzkoušeli raw, respektive dng, z tohohle prcka a mrkli na záběry.

Tak jo, nejdřív pár specifikací. Teda ono nejlepší bude, když mrknete na video od Kuby z Megapixelu, ve kterém ve stručnosti vše parádně shrnul a je asi zbytečný to opakovat:

Já si dovolím to trochu srovnat právě s Mavic 2 PRO. Před ním jsem měl Mavic Air a uplně můj první dron byl DJI Mavic PRO. To jen abyste věděli, co mi prošlo už rukama. Mavic 2 PRO mě bavil, měl skvělou optiku, palcovej snímač, byl rychlej a hlavně oproti těm dvěma, co jsem měl před ním, byl mega spolehlivej. Nikdy mi neudělal nějakou kulišárnu. Ani jednou mi nespadl, sem tam jsem s ním vlítl do křovi, ale vždy to odnesly jen vrtulky. Obraz byl prvotřídní, viz například:

No ale pak přišel na scénu Air 2S. Tam mě nejvíc lákaly dvě věci – malá velikost, ale palcovej snímač. A nová funkce MasterShot. Samozřejmě pro někoho může bejt důležitý 4K v 60fps nebo Dlog v tuším 10bitu. Ale to mi je tak nějak šumák. Nejsem profík, abych tohle řešil. Já potřebuju, aby mi ten dron nevadil v batohu, aby se snadno vyhodil do vzduchu a aby za mě udělal co nejlepší záběry. Což právě Air 2S splňoval. Hodně mě potěšil ovladač s daleko lepším uchycením mobilu, oproti PROčku. Škoda jen, že není menší. Taky mě překvapilo, že po mě dron nechtěl ani jednou kalibraci před vzletem. Za to má velkej plus. To otáčení se s dronem kolem bylo hodně komický vždycky :)

A teď ten MasterShot. To je za mě prostě nejlepší věc. Označí objekt, kolem kterýho má dron lítat, zmáčknete start a dron si 2minuty lítá a natáčí ten objekt z různých úhlů. Pak vám buď sám střihne video a nebo si to střihnete sami z těch dvou minut. Pro představu přidávám neupravený soubor, abyste viděli, jak to v reálu vypadá: stahuj zde.

Pak tu jsou různý další automatizace samozřejmě. Ty ale můžeme znát ze starších modelů. Co mě ale ještě mile překvapilo je funkce „wide angle“ při focení. Dron si udělá takový svoje panorama, který ale simuluje širokoúhlej objektiv. A simuluje ho hodně dobře. Zde přidávám JPG v originále: stahuj zde.

default

Já od toho dronu asi víc nějak ani nepotřebuju. Potěšilo mě, že dělá 20mpx fotky. To se ale stejně u těch starších dalo obejít skládáním. Řekl bych, že má něco lepší dynamickej rozsah. Trochu mě mrzí, že tu není možnost měnit clonu. Na druhou stranu ve Fly more kombu jsem k dronu dostal ND filtry. Takže vyřešeno. Taky se mi líbí, že nabíječka už není tak zbytečně obří. Jen teda díky šetření na váze je ten dron asi docela křehkej. Klasicky jsem totiž zalít ke křoví, dron si břinknul o větev, ta ho rozhodila a spadl do mechu. Podotýkám z metrový výšky a do mechu. A odnesla to přední noha :(

Bohužel jak se odlomila, tak to vyrvalo kabel na GPS a ledku a to jsem si doma opravit nezvládl. Kdyby šlo jen o ten plast, tak je to relativně jednoduchý. Takhle mě oprava vyjde cca na 3600kč. No jo no, za blbost se platí a je to moje vina. Nikoliv dronu. Nicméně by teda nemusel bejt tak „křehkej“.

Ještě vám sem přidávám nějaký soubory ke stažení:

Ukázka D-LOG
Ukázka 4K 60fps
Panorama na výšku
Ukázka DNG 01
Ukázka DNG 02
Ukázka DNG 03

A zde je pár dalších záběrů, který jsem si zkusil lehce obarvit a lehce střihnout. Podotýkám, že nejsem žádnej filmař a práce s videama mě spíš nebaví. Takže tohle je spíš takový review hobíka, kterej sem tam vyhodí dron do vzduchu pro nějakej záběr a nečeká od toho zázraky :) Na druhou stranu mě baví ten výstup. Na fotky stačilo hodit preset „Corner“ z balíčku REVO 2020, stáhnout clarity a trochu jen poladit expozici a je to celkem koukatelný … Takže za mě palec nahoru a těším se, až se mi vrátí ze servisu.