Expedice Norsko 2017

Expedice Norsko 2017

Konečně jsem našel čas dodělat všechny fotky z Norska. Videa už jsem taky udělal všechna a tak už mi tu zbejvá jen článek. V hlavě jsem si několikrát rovnal, co všechno bych do článku chtěl napsat, co bych Vám chtěl říct atd. Ale pak mi došlo, že jsem to vlastně řekl v těch videí. :)

Tak Vás tady už moc trápit nějakým čtením nebudu. A pustím se spíš do fotek. Využiju toho, jak jsem si rozdělil výlet na etapy dle videí. Tzn. jedno úvodní video, a pak videa ze 1-3, 4-6, 7-9 a 10-14. A závěrem samozřejmě nahodím nějaká ta čísla. No takže není na co čekat, jdeme na to!

Video z příprav jste doufám viděli, bylo trochu delší a dost jsem v něm povídal. Ale zas se tam dozvíte alespoň nějaké vychytávky, které jsme sebou měli. Teď zpětně můžu zhodnotit, co se hodilo a co ne. Za mě největší vítěz z vychytávek byl samonafukovací polštářek. Když si vychytáte, jak moc ho nafouknout, tak je to skvělý parťák na spaní a spí se na něm fakt skvěle. Obráceně velká powerbanka byla víceméně zbytečná :D No ale určitě se bude ještě někdy hodit.


První tři dny byly hlavně o cestování a o tom, dostat se někam na pěkný místa. A tak se zas až tolik nefotilo a netočilo. A vlastně až teprve třetí den jsme si začli užívat Norska a to konkrétně v městečku Trondheim. Kde by se dalo pobýt klidně dva až tři dny. My ale nechtěli trávit moc času chozením po městě a tak jsme ho docela prolítli a nadrbaně co nejdřív vyrazili směr příroda. Při čemž jsme zjistili, že nebude uplně jednoduchý hledat místa na spaní. Viz video :) Nakonec se povedlo nasbírat i docela dost fotek.


Kdežto čtvrtej až šestej den byly asi nejlepší dny celého výletu! Stihli jsme toho strašně moc a hlavně jsme toho viděli strašně moc. Dokonce jsme viděli i polární záři. Která teda nebyla tak silná, jako asi bývá víc severněji, ale i tak se ta obloha slušně rozzářila :) A teď už vím, že příště bych to rovnou nasměřoval na Alesund a okolí a tam byl klidně týden. Protože z tohohle místa je to relativně blízko na parádní spoty, jako je třeba Trollstigen a okolí, kde se dá neskutečně vyřádit. Co se týče focení, tak zde mi začalo docházet, že jsem si sebou mohl vzít jen širokáč a pevnou 35mm a bohatě by mi to stačilo. Portrétní sklo 55m f/1,8 jsem skoro nevytáhl a fakt jen sporadicky jsem vytáhnul 70-200/4. Kdežto 12-24 a 25/2,8 byla víceméně furt na foťáku nebo v kapse. 


Na to, jak nám celý týden přálo počasí, tak sedmým dnem se to začalo dost kazit a osmej a devátej den víceméně furt dost silně pršelo. Díky čemuž jsme museli vzdát výšlap na Trolltungu a následně jsme se vyprdli i na Preikestolen. Naštěstí jsme si to ale užili docela dost na Geirangeru. I když tam by se taky daly v pohodě strávit dva dny. Co je ale teda vopruz, tak je cestování. Pominu-li to, že by se v Norsku nemělo jezdit moc rychle. Většinou je maximálka daná na 80km/h, tak kvůli všudypřítomným serepentýnám se stejně nedá jet ani moc rychle. Takže se Vám stane, že i když to někam máte třeba 200km, tak to jedete klidně i 3,5 až 4 hodiny. Takže to přesouvání zabere fakt strašně moc času. A je potřeba na to myslet.


No a blížíme se do finiše. Jelikož v Norsku už předpověď nevypadala moc vlídně, rozhodli jsme se vrátit zpátky do Švédska do baráčku, co má pronajatý táta a kam jezdí na ryby. A dobře jsme udělali. Tam jsme „dožili“ poslední dny naší dovolený, nabrali jsme síly a pořádně si odpočinuli. Ono i to Švédsko je krásný a je tam toho spousta na focení a kochání se. Například houbky jak z mrazíka :)


No a to je vlastně tak nějak vše z naší cesty. Když to shrnu, tak jsme najeli 5500km, za naftu, poplatky, trajekt a ferry jsme dali celkem cca 18000Kč. Díky nízké povolené rychlosti jsme se dostal na průměrnou spotřebu 5,8l/100km. Ostatní náklady byly vlastně už jen jídlo. Hotel, ve kterém jsme spali u Alesundu do toho počítat nechci, to byl takovej dárek pro Marťu, která v ten den slavila narozeniny. Dal by se vybrat i o dost levnější a nebo by se dalo zajet někam do kempu, kterej vycházel cca 600kč na noc. Tak či tak, když jsme to sečetli, vyšlo nás to na cca 15.000kč/os. Což za 14ti denní dovolenou s takovymhle nájezdem není tak hrozný. A to jsme se moc nekrotili a přivezli jsme si třeba hodně jídla zpátky. 

Dost nám pomohly drinky Mana a Shake It!, díky kterým jsme ušetřili dost času a vlastně i peněz. Na takovýhle cestování je to fakt ideální. Zbytek stravy jsme jeli z pytliku na vařiči, občas nějakej párek na benzince atd. Marťa připravuje taky článek, kde se asi víc rozepíše o všem, co jsme sebou měli atd. V podobnym stylu jako psala článek ze Slovinska. A to je z mé strany asi vše. Doufám, že  budete mít spoustu otázek a napíšete mi je do komentářů a já se pokusím na vše odpovědět. ;) 

A ještě tu mám malej bonus a to jsou fotky z dronu, co se mi tak nějak povedlo posbírat. Jinak na fotky jsem používal svoje presety, nejčastěji preset Nottodan a Alesund z kolekce Norway a pak Portrait film z první KBJSZ packu. Tak jestli se Vám líbí a chcete mít podobné fotky, tak stahujte zde.

Závěrem chci poděkovat všem, co nám s výletem pomohli:

Hudy sportShake It! drinkydrink ManaInstax.czOlympus CZ/SK – Sony