Finsko s Finlandií

Finsko s Finlandií

Nikdy bych neřekl, že se mi povede navázat spolupráci s takovou značkou, jako je třeba Finlandia Vodka. A už vůbec bych nečekal, že mě pozve do Finska, abychom se lépe poznali. Ale stalo se a já se před pár dny vrátil ze skvělého výletu po jižním Finsku a bylo to vážně super.

Tahle spolupráce je o tom, že Finlandia Vodka je spjatá hodně s přírodou a celkově samozřejmě s Finskem jako takovým. A to je o jezerech, krásné přírodě, klidu, letním nezapadajícím sluníčkem a celkově skandinávskou atmosférou. A na to se občas při objednání panáka Finský zapomíná :) Proto jsem dostal za úkol Finlandii zas trochu více propojit s tou přírodou.

Proto jsem vyrazil právě do její domoviny. Ve Finsku jsem nikdy nebyl a jsem z toho výletu plný dojmů, které bych Vám rád předal. Začnu asi ubytováním. Dlouho jsem hledal ubytko přímo v Helsinkách, ale když jsem se pak díval do mapy, vycházelo strategicky lépe Espoo, které leží přesně mezi Helsinkami a národním parkem Nuuksio. Na bookingu mi vyskočily apartmány za super cenu, cca 1.600kč na noc. Což bylo široko daleko nejlevnější ubytování. Až jsem se trochu bál, jak to bude vypadat. Nicméně mě ubytko mega překvapilo. Měl jsem k dispozici v podstatě vlastní 1KK, nemusel jsem ani nikam na recepci, prostě mi jen přišel kód od dveří a to bylo vše. Vybavení bylo taky super, hlavně měli kávovar, takže si mě tím hned získali :D Odkaz na ubytko je zde.

Kdo mě zná ví, že nejsem zrovna na procházení po městě. Prostě jsem trochu odkládal návštěvu Helsinek a spíše vymejšlel kam vycestovat. První návštěva směřovala do Nuuksio národního parku. Ten jsem měl cca 30min z ubytka a byl fakt parádní. Nejvíc mě dostalo to, jak je přízpůsobený na přespávání. Po celém parku jsou připravené ohniště a u nich většinou i dřevo (pozor, nesbírejte dřevo v lese, to se nesmí) a může se tam uplně v pohodě kempovat atd. O víkendu tam přijelo poměrně dost lidí, což mě vylekalo na plném parkovišti autama. Ale v lese se to pak rozuteklo a přišlo mi, že jsem tam skoro sám. Jooo kéž by to podobně fungovalo i u nás. Je ale pravda, že jsou finové asi více „obeznámení“ o tom, jak se správně chovat k přírodě.

Rozhodně toho v Nuuksiu je strašně moc na objevování. Všude rostou borůvky, u vody máte mola, abyste mohli do jezera skočit a schůdky na vylezení ven … Až na komáry je to fakt pecka. Jen fotograf bude lehce postrádat nějakou vyhlídku, kopec nebo tak něco. Páč široko daleko je to jen placka :D

Druhý den jsem se jel podívat na nejjižnější místo Finska – Hanko. Navigace mi napsala, že to bude cca hodinka a půl. Jenže já sjel na vedlejší silnice a furt jsem zastavoval a objevoval místa na focení. Nakonec mi to prosim pěkně trvalo osm hodin :D Ale našel jsem tohle místečko: Fagervik. Což byl takovej velkej skanzen s krásnýma červenýma domečkama. Jezerem (překvapivě) a celkově tam byl parádní klid. Doporučuju. Cestou dál jsem pak ještě objevil krásné přístavní město Raseborg a pak jsem konečně dojel až na Hanko.

Mimochodem kdyby Vám vrtalo ve Finsku hlavou to, proč jsou všude dvojí názvy, tak ta druhá řeč je švédština. Ve Finsku totiž žije 5% švédů a ti si vydupali to, že chtějí mít i švédské názvy. Slušný co? Prej skvělej příklad toho, jak fungují minority … V pondělí jsem měl schůzku s Markku. Což je týpek pracující už 25let pro Finlandia Vodka a ten mě vzal do Rajamaki, kde se Finská vyrábí. Krom toho, že jsem viděl celou fabriku, jsem se toho od něj i spoustu dozvěděl. Jak z historie, tak o nynější situaci atd. Bylo super pokecat s místňákem. Nejvíc mě bavila historka o tom, jak se začal v Rajamaki vyrábět alkohol, že to byl vedlejší produkt při výrobě droždí. Jak se destiluje, v čem se destilovalo atd. No prostě jsem zas o něco chytřejší :)

Co se týče Helsinek, tam doporučuju vyrazit v neděli, když je většina parkování v ulicích zdarma. Jinak Vás to bude stát docela dost peněz za parkovné. Mně se povedlo zaparkovat v podstatě v centru a měl jsem to pět minut pěšky k přístavu, odkud jezdí loď na ostrovní pevnost Suomenlinna. Určitě doporučuju se tam projet. Je to za pár euro a stojí to za to. Já si na cestu koupil kilo a půl hrášku, kterej maj ve Finsku fakt libovej. Akorát jsem ho sežral už na tý lodi. Takže další tip. Kupte si toho hrášku fakt hodně :D Jinak jsem na ty Helsinky nějak nečlenil víc času, furt mě nějak táhla ta příroda. Takže jsem zbytek výletu trávil opět v okolí Nuuksio.

Závěrem chci ještě jednou poděkovat Finlandia Vodka za to, že mě pozvala do téhle krajiny. Bylo super objevit zas novou zemi a nasát tu správnou skandinávskou atmosféru. Děkuju! :)