Focení Goprem 5? Proč ne!

Focení Goprem 5? Proč ne!

Nedávno jsem byl na prodlouženém víkendu v Budapešti. Těšil jsem se hlavně na to, že si tam zafotím. Táhnul jsem s sebou velkou zrcadlovku a říkal jsem si, že by nebylo špatný mít i něco malýho v kapse, abych jí nemusel furt vytahovat.

Slovo dalo slovo a já odjížděl z gohd.cz a na sedačce v autě se mi válelo nové GoPro Hero5 Black. A byl jsem fakt zvědavej, jaký to bude. Všude na internetu lítaj hesla, že nový GoPro je revoluce, game changer atd. Vůči těmhle štěkům jsem už trochu skeptickej a víceméně imunní. Radši si ten obrázek o dané novince udělám sám. Akčních kamer mi rukama prošlo už poměrně hodně a poslední rok a něco mám GoPro Hero4 Silver, kterému nebylo moc co vytknout. Displej, malá velikost, dobrý parametry, klasický ovládání, milion příslušenství atd. Tak s čím to GoPro mohlo teda přijít?

14947590_10209072046616648_1381938277950386337_n

Mno. Hned po prvním ošmatání mi to všechno začíná bejt jasný. Honza z Gohd.cz mi dává rychlý školení a já se tvářím, že všemu rozumím. Druhým uchem to ale pouštím ven, páč si na to přeci chci přijít sám, ne? Nicméně díky Honzo, snažil ses! :)) Dostávám tedy do ruky na první pohled krapet větší krabičku, než byla čtyřka. Je taková příjemná na omak, gumovější. Velikost Vás ale děsit nemusí, páč se už nemusí oblíkat do žádný ochrany a Vy si můžete užít vzrůšo pěkně na ostro. Další věc, který si všímám, je změna ovládání. Tlačítko zepředu zmizelo a nahradilo ho tlačítko z boku. Sakra, v tomhle směru nemám rad změny. Ale určitě měli důvod, proč to udělali, tak tomu budu věřit. Vzadu na vás kouká větší displej. Dotykovej samozřejmě. No a zbytek je prostě GoPro.

4262898 Processed with VSCO with a6 preset

Nejsem takovej ten týpek přes parametry. Neřeknu vám z hlavy, kolik to umí snímků za vteřinu a při jakym rozlišení. To asi už víte, páč to připomínám v každé recenzi :) Ale pár údajům se nevyhnu. Takže nový goučko má stabilizovanej čip. Nechápu jak se jim to daří dát do taky malý krabičky, ale povedlo se. Taky umí fotit do Rawu (k tomu se ještě vrátím). Má spoustu funkcí pro focení. Taky to umí natáčet video, ale tomu nerozumím. Mně stačí 1080p a 60fps a to to prej umí :) Jo a když mu řeknete, ať Vás vyfotí, tak Vás vyfotí. Akorát umí jen anglicky. Další parametry máte určitě načtený a nebo si je můžete přečíst zde. Mně jde ale primárně o to focení, takže jdem na něj!

C:DCIM101GOPROGOPR9451.GPR

Po chvilce zvykání přicházím na kloub novému systému a jeho nastavování. Přes zadní displej se dá vše nastavit. A to dost svižně. Já si nastavuju Raw. Páč HDRko stejně funguje jen pro JPG a navíc ho nepotřebuju, když můžu fotit do Rawu. To asi všichni víme, ne? :) Dál je super, že si můžete nastavit maximální ISO. Ono to celý už tak trochu připomíná poloautomatickej režim na lepším foťáku. WB neřeším, protože Raw. A expozici nechávám na nule. No a co myslíte, že jsem vyzkoušel jako první? No jasně. „GoPro, take a photo.“ A světě div se, ono mě to fakt vyfotilo. Děsivý …

C:DCIM101GOPROGOPR9494.GPR

Ale jdeme dál. V Budapešti jsem měl možnost si vyzkoušet GoPro v různých podmínkách. Začnu s těmi lepšími a to světlo. Respektive slunečno. Rád fotím v protisvětle, což se u automatického nastavení expozice občas nepěkně vymstí. Takže na řadu přišla fotka napraná přímo proti punťovi na obloze. V počítači jsem si pak hrál s rawem a byl jsem mile překvapenej, co z fotky jde vytáhnout.

C:DCIM101GOPROGOPR9455.GPR

Další co jsem si musel dát, bylo klasický selfíčko. Opět pěkně v protisvětlu na japonskýho ťuristu. Cvakám. Fotka samozřejmě relativně tmavá. Takže zkouším tahat za hejblátka v Lightroomu a hle, stíny vylezly! :) Přidávám pro porovnání fotku před a po.

Před:

C:DCIM101GOPROGOPR9460.GPR

Po:

C:DCIM101GOPROGOPR9460.GPR

Pak jsme šli dál a já GoPro žmoulal dál v ruce a zkoušel. Pomalu se začínalo stmívat a nad Budapeští se začala zbarvovat obloha. Ideální moment na další fotku. U toho GoPra hrozně záleží na tom, kolik prostoru necháte obloze a kolik spodní části. Samozřejmě, že když bude převažovat spodní tmavší část, GoPro bude exponovat na ní a přesmahne vám oblohu a obráceně. Mně se tentokrát líbil pohled na spodní část a tak jsem nechal lehce přepálit oblohu, kterou jsem následně utlumil stažením světel.

C:DCIM101GOPROGOPR9472.GPR

Pak už Punťa zalezl uplně a Budapešť osvítila pouliční osvětlení. V tu chvíli jsem na Goučku nastavil limit pro ISO, abych neměl fotky zrnitý. A vyrazil jsem vyzkoušet focení z ruky a řádně otestit stabilizaci na čipu. Všechny fotky, které níže uvidíte jsou focené z ruky, do rawu při zapnutém nočním režimu. Z rozmazaného pohybu chodců je znatelný, že čas závěrky nebyl zrovna krátký a přesto je fotka ostrá :)

DCIM101GOPROGOPR9476.JPG

DCIM101GOPROGOPR9477.JPG

Takže stabilizace a noční focení za mě cajk. Další zajímavou featurou je to, že když vypnete Raw, tak můžete fotit do klasickýho širokoúhlého módu bez efektu rybího oka. Což někdy není zrovna od věci. Páč ty kulatý fotky se časem okoukaj. Kdybych to měl dýl a mohl to vyzkoušet třeba i na sportu atd, tak bych vám toho sepsal samozřejmě víc. Ale kdo by to pak čet? :) Když to shrnu, tak co se týče focení udělalo GoPro Hero5 zas velkej krok kupředu. Optika je skvělá, software poladěnej, spousta možností jak focení nastavit, což u předešlých modelů chybělo, nemusíte tahat obal, přes displej se líp ovládá, můžete na něj křičet a ono vás bude poslouchat. A hlavně. Hlavně ta cena. Ta naštěstí nevylezla do nesmyslu. Ba naopak stojí stejně jako předchůdci, tedy 11 999Kč. Jasně, na ebayi nebo i u nás najdete Noname kamerky za třetinu. Ale ty vám zdaleka nenabídnou takovej obraz a funkce. Netvrďte mi, že je nepotřebujete. :) Jo a málem bych zapomněl na novou aplikaci, cloudový sdílení a spousta dalších věcí, který k tomu patří. Ale to by bylo asi na další článek .. ale co, třeba se ho tu taky dočkáte? :) 
Join the discussion

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..