Kapesní foťáček od Sony

Kapesní foťáček od Sony

Dostal se mi do rukou nový přírustek v rodině Sony fotoaparátů a to rovnou jeden z těch nejmenších. Konkrétně Sony HX99, což je kompakt miniaturních rozměrů, ale s obrovským zoomem. 

Nechápu jak se jim to v Sony povedlo udělat, ale do foťáčku, který je menší než váš telefon, nacpali zoom od ohniska 24mm do 720mm! Jasně, je to něco za něco, tady tím lehce utrpěla světelnost objektivu, která začíná na f/3.5 a končí na f/6.4. Ale při 720mm? :D Dost tomu asi pomohla i velikost čipu, který vyrostl do 1/2.3″ a dostal rozlišení 18Mpx.

HX99 dostal optickou stabilizaci a 4K video při 30fps. Navíc foťáček nabízí výklopnej displej o 180° nahoru, tudíž z něj lehce uděláte vlogovací kameru.  Je tu pak strašně moc dalších vlastností, který tady ale nechci vypisovat a pokud Vás zajímají parametry, mrkněte sem

Já bych se ale rád pověnoval tomu, jak se mi s ním fotilo. Hned na první pohled jsem ocenil tlačítka a možnost manuálního nastavení, režim priority clona a taky možnost uložit dvě uživatelksá nastavení. Což jsem začal hodně využívat na natáčení. On se vlastně celej tenhle kompakt tváří jako malý dítě od profi řady A7 … Víceméně stejné menu, stejné možnosti nastavení ostření, tlačítek a tak. Takže pokud jste Sony user, bude Vám hned jasné, jak si co nastavit a jak foťák ovládat.

Já byl v rámci testu pozvanej do Londýna, kde jsem měl naprostou volnost a mohl jsem foťák testovat jak jsem chtěl. Bohužel nám nevyšlo uplně ideálně počasí. O to těžší to foťák měl. A já se trochu bál, co z toho vyleze, protože bez světla se fotí blbě i profi foťákama. 

Celej den jsem ho tahal v kapse a cvakal si po Londýně. Je super mít foťák takhle po ruce. Mít možnost si něco pořádně zazoomovat atd. Jasně, při zoomu 720mm to chce mít už hodně pevnou rukou a nízký iso, aby se obraz co nejméně rozpadl. Ale je fajn mít tu možnost. Co se týče ohnisek 24mm až třeba 70mm, tak tam foťák funguje skvěle. Ostři krásně rychle a obraz je dostačující.

Možná vás napadá, jestli není lepší fotit třeba telefonem? Taky jsem nad tím přemejšlel. Ono na spoustu věcí ten telefon stačí. Ale telefon udělá všechno za vás a nemáte z toho takovou radost. Tohle už se přeci jen blíží více k focení. Máte možnost mít vše plně pod kontrolou a užívat si tu fotku uplně jinak. Pokud Vám jde jen o cvaky, tak je to možná zbytečný. Pokud se fotkou chcete aspoň trochu bavit, bude HX99 fajn parťák. Navíc si fotky z něj můžete poslat hned do telefonu, upravit je a dát je třeba na Instagram. Jako jsem to dělal já zde.

Ale zpět k užití. Přemýšlel jsem pro koho by takový foťák vlastně mohl být. Myslím, že by se mohl hodit někomu, kdo se nechce zabývat kupováním objektivů, kdo chce ušetřit co nejvíc místa při cestování atd. Obrovská výhoda je možnost Manuálního nastavení a ten, kdo fotografii alespoň trochu zná, si z foťáku udělá skvělý kapesní cvakátko.

Na druhou stranu mi připomněl foťák, na který jsem se před 12ti lety učil fotit. Shodou okolností to byl taky Sony kompakt, který právě měl režim M, A a S a dovolil mi si hrát se clonou, závěrkou, ISO atd. A díky tomu jsem pochopil, jak to všechno funguje, jaká ohniska mě baví a práce s větším foťákem pro mě pak byla snazší, jelikož jsem měl už nějaké základy. Takže zároveň bych řekl, že je tenhle čipera vhodný i pro začátečníky, kteří prostě neví jakej foťák si koupit a jaký objektivy k tomu. 

Jasně, velkou konkurencí mu jsou kompakty Sony RX100, kde například model III koupíte za podobné peníze, tedy kolem 10tis a jejich výhoda je ve větším čipu a lepší světelnosti objektivu. Na druhou stranu jim chybí třeba dotykový displej, takový rozsah v zoomu, rychlost a jsou krapet větší. Tam pak záleží, jaké si nastavíte priority. 

Rozhodně bylo focení s tímhle drobečkem super zkušeností a tak trochu mě to zároveň vrátilo nohama na zem. Díky A7 a FF velikosti čipu jsem tak trochu zlenivěl a přestal se soustředit na nastavení fotky a víceméně jen cvakal. Kdežto s tímhle prďolou to už chce trochu víc přemýšlet nad kompozicí a jak tu fotku udělat zajímavou, protože nepočítejte s tím, že Vám v tom pomůže malá hloubka ostrosti (rozmazané pozadí).

No a tímto bych to asi ukončil. Teda ještě poslední dvě věci. Pod dvou dnech focení v Londýně, mi zmizela jen jedna čárka z baterky. Takže jsem foťák nemusel ani nabíjet. A to jsem teda fakt čuměl. Protože posílání fotek na telefon tý baterky sežere docela dost :) A tou druhou je malý vyskakovací hledáček. Pro někoho strašně důležitá věc, mně osobně to u takovýho foťáku přijde trochu zbytečné a vlastně jsem ho skoro nepoužil. Ale hrozně mě bavilo zapínání a vypínání foťáku právě vyskočením tohohle hledáčku. :) A to už je fakt vše! Díky #sonyczsk za pozvání a možnost si s tímhle foťáčkem zafotit v Londýně, bylo to super!