Tak jsem dneska na instastories udělal takovou menší anketu o tom, jaký článek by vás zajímal. A výsledek mě hodně překvapil. Spousta z vás mi to totiž napsalo, že by je zajímal článek na téma: Levná zrcadlovka a jestli má vůbec cenu si ji pořízovat. Předem upozorňuji, že v článku mám poměrně vyhraněné názory, se kterými asi hodně lidí nebude souhlasit a bude s tím mít problém. Pokud ano, tak já vás nenutil to číst :)
S článkem na toto téma si v hlavě hraju už dlouho. A tak trochu vlastně z lenosti, protože mi často píšete, abych vám poradil s nákupem levného foťáku, na který máte většinou od 10 do 15 tisíc. A já vždycky přemejšlím, jak to celý vysvětlit. Protože prostě nejde říct: Jo vem si Canon 1000D se seťákem, ten je super. Protože bych kecal. A to nechci. Páč úplně upřímně, já vůbec nevím jaká je momentálně nabídka v téhle levné kategorii foťáků a vlastně ani moc nevím, co jakej foťák za tyhle peníze umí. Proto ani z tohohle článku nevzejde „vítěz“ nějakého testu. Ale spíš se pokusím vám vysvětlit svůj pohled a jak bych třeba vybíral foťák já v případě, že bych měl v kapse těch 15tis a chtěl bych něco na focení …
Úplně první otázka, kterou si musíme položit, je: Proč vlastně chci ten foťák? Nebo ono je lepší spíš: Proč vlastně chci zrcadlovku? A podle odpovědi se bude lámat chleba na dvě půlky. Jedna polovina většinou odpoví: Protože chci mít hezčí fotky, chci víc fotit když půjdu se psem na procházku, chci fotit dítě, chci fotit na výletech atd. A druhá polovina zřejmě odpoví: Fotografie mě zajímá a jednou bych se tomu chtěl fakt věnovat. Tak a podle toho, kam zapadnete, byste se dle mě měli dát na dvě odlišné cesty. Zkusím tak nějak popsat obě dvě. Ufff, ale je mi jasný, že tím teď namíchnu spoustu lidí. Tak až mě budete kamenovat, tak prosím vybírejte ty měkčí šutry a neházejte po mě žulový kostky :)
Odpověd první: Chci mít hezčí fotky …
Fajn. A proč si myslíte, že vám k tomu zrcadlovka pomůže? Protože na ní fotí ti profíci a maj takový ty pěkný fotky s rozmazanym pozadím a krásně ostrým obličejem v protisvětle a váš kompakt z roku 2001 to neumí? A přeci když si koupíte něco s víc megapixelama a vyjížděcím a zároveň vyměnitelným objektivem, tak je jasný, že pak taky budete mít takový fotky. A 15tis je přeci hodně, to už musí dělat ty fotky samo. A vůbec nevadí, že nevíte co je ohnisko a co je clona a proč kratší čas ztmavuje fotky a mrazí pohyb. Kruciš, jsem se nechal unést, ale mazat to po sobě nebudu. Nemyslím to špatně, ale takovéhle dotazy mi chodí a není to vaše chyba a vlastně děláte správně, že se ptáte fotografa, aby vám pomohl. Ale kdyby za prvé existoval foťák za 15tis, kterej by fotil stejně jako ty za 100tis, tak by to bylo hrozně super, ale zároveň by to vlastně bylo divný. A za druhé, kdyby to bylo tím foťákem, tak fotografové nemaj co jíst, protože by si všichni všechno nafotili sami. I vlastní svatbu :)
Takže když mi příjdou takovéhle dotazy, je to pro mě vykřičník a rovnou se lidí ptám, co vlastně s tím chtějí fotit a proč. A pokud je to jen o tom, že chcete mít hezčí fotky a chcete fotit víc a mít prostě hezké momentky, tak je to přeci uplně jednoduché. Většina z vás má v dnešní době iPhone, kterej se dá pořídit už za rozumné peníze, například iPhone SE od nějakých 8,5tis korun. A ten už má fakt dobrej foťák, na kterym se dá leccos nastavit a výstup fotek je více než dobrý. Obrovskou výhodou je, že ten telefon máte stále u sebe a není problém zachytit důležité momenty. Se zrcadlem se budete tahat první tejden, než z vás opadne nadšení a pak se na něj bude prášit na poličce. Nemluvě o tom, že 90% z vás si stejně ty fotky z foťáku stáhne do telefonu, tam to „vylepšíte“ filtrama a šoupnete to na Instagram nebo Facebook a vrátíte se k nim jen, když někomu odpovídáte na komentář.
Pokud ale o tý fotce chcete trochu víc přemejšlet a mít z ní větší radost a mít jí primárně jako vzpomínku, tak … chvilka napětí … už to bude, za chvíli se dozvíte tajemství … Tak to stejně foťte na ten iPhone. Doporučuju se mrknout na skupinu o Mobilní fotografii a mrkněte na to, co se dá telefonem vyfotit. Je tam spousta fotek, který bych nezvládl vyfotit se zrcadlovkou. Proč? Protože tu fotku tvoříte vy a ten moment, kterej fotíte. Foťák je jen část toho celku. Sice nedílnou, ale bez dobrého momentu a dobrého oka pěknou fotku nevyfotíte ani foťákem za milion eur. A právě to, že budete mít horší techniku a nebo třeba „jen“ ten telefon, vás donutí nad tou fotkou více přemýšlet a paradoxně vám to pomůže k lepší fotografii obsahově. Třeba tahle fotka od Jana Svobody, kterej ji vyfotil na iPhone, nikomu to neřekl a nikdo nepoznal, že to nebylo focený zrcadlovkou za desetitisíce. Jasnej důkaz, že to prostě jde.
Nemluvě o tom, že se mi nedávno dostaly pod ruce objektivy EXOlens od Zeisse. Což jsou přídavné objektivy, které pomocí závitu chytnete buď na kryt nebo adaptér na roh, popřípadě takovej větší adaptér, kterej se dá chytit i na stativ. Já měl k dispozici jak adaptér na roh, tak ten kryt. Nejvíce praktickej mi ale přišel ten kryt, protože vám chrání telefon a není tak vyčuhující jako ten adaptér. Navíc u toho adaptéru nelze mít ochranou folii na displeji. K dispozici jsou tři objektivy – širokáč, makro a teleobjektiv. Já si samozřejmě nejvíc oblíbil ten širokáč, kterej po nasazení krásně rozšíří ohnisko (úhel záběru), ale neničí kvalitu obrazu, jako to dělaj levnější alternativy. Skvěle se to chová třeba v protisvětle. Díky tomu máte rázem neokoukanej úhel záběru a můžete se s tím fakt vyblbnout. Zkoušel jsem i makro a i přesto, že nejsem žádnej makronista(makřista nebo jak to nazvat), tak jsem byl překvapenej, co z toho vylezlo a jak detail jsem z toho telefonu dostal. Moc jsem se teda nedostal k teleobjektivu, ten mě tolik na tom telefonu nebaví, ale co jsem viděl na fotky u Marti, která tím také fotila, tak to nevypadalo vůbec zle. Za mě osobně set-up kryt a širokáč je hračka, která stojí za zvážení. Sice to vyjde na nějakých 5690kč, ale oplatí se to do toho investovat. A dost možná se s tím dostanete na lepší výsledky, než kdybyste si kupovali ten foťák za 15tis. Níže dávám porovnání fotky se širokáčem od EXO uprostřed a vlevo bez a vpravo pak upravenou fotku ve snapseedu.
U Marti jsem na výletě do Saint Tropez pozoroval, že pak fotila víc na telefon s tím širokáčem, než na její foťák. Což bylo docela vtipný sledovat, jak má na krku foťák a stejně chodí s tím telefonem a fotí na něj. A ten výsledek nebyl vůbec špatnej. Ba naopak. Takže když to shrnu. Jestli chcete mít jen hezčí fotky a mysleli jste si, že když si koupíte foťák, tak ho budete nosit sebou a víc fotit. Tak si za ty peníze radši kupte nějakou dovolenou nebo natankujte plnou nádrž a někam vyražte. A za zbytek peněz si kupte třeba ten EXOlens. V tomhle směru je to jen ve vaší hlavě a zrcadlovku k tomu nutně nepotřebujete. Samozřejmě tak trochu vycházím za předpokladu, že v dnešní době už máte kvalitní telefon. Ideálně ten iPhone. K tomu si stáhněte VSCO a Snapseed aplikaci a máte vystaráno. Fakt :) Níže přidávám pár fotek, které jsem pořídil nedávno právě iPhonem 7. Jo a jestli se teď nadechujete a chystáte se mi něco říct, tak se ještě podívejte SEM. Já jsem po prohlédnutí téhle galerky měl chuť prodat foťák a jít si hrát kuličky na ulici … :))
Odpověď druhá: Fotografie mě zajímá a chtěl bych se tomu věnovat…OK, tady už to začíná bejt vážný. Pokud mi odpovíte nějakým podobným stylem, tak je mi jasný, že to myslíte asi vážně a skutečně byste chtěli začít fotit. Tady už si nedovolím vám říkat, at fotíte na iPhone nebo jiný skorotelefon. Ale můžeme se začít bavit o tom, co máte v plánu fotit. Jestli vás lákaj krajinky, portréty, sport atd. Problém nastává většinou v tom, že mi napíšete, že chcete fotit všechno. To se pak těžko radí, jaký si třeba pořídit objektiv. Pak se taky ptáte na značky foťáků, různý modely atd. A já bych si dovolil to trochu zobecnit a dát na to takovou univerzálnější odpověď:
Nejdříve se zamyslete, s kým třeba budete chodit fotit nebo jestli máte nějakýho kámoše, co už nějakou fototechniku má. Podle toho bych event. volil značku foťáku. Protože tu je šance, že si od něj budete moci půjčit objektiv a vyzkoušet si i jiný ohniska atd. Protože pro začátek je uplně jedno, jestli si koupíte model od Nikonu, Canonu, Olympusu nebo Sony. Ty levné modely od všech značek maj víceméně všechny stejné parametry. Já osobně bych mrknul na paladix.cz a prošmejdil tam inzeráty. Pro začátek je zbytečné kupovat nový foťák a utrácet za to zbytečný kačky. Bazarovým tělem ušetříte peníze a za ně si budete moci koupit třeba jeden objektiv navíc. Opět bazarový. Takový ideální kombo asi je zrcadlovka, popřípadě bezzrcadlovka a k tomu seťák 18-55mm a k němu sehnat nějakou pevnou 50mm. Na tom seťáku si zkusíte ohniska a zjistíte, jestli vás bavěj spíš širší záběry a nebo spíš „zazoomovaný“ fotky. A u té pevné padesátky pochopíte, co je to hloubka ostrosti a jak se s tím dá hrát. Navíc stojí pár korun, cca 2tis Kč. Popřípadě se dá sehnat objektiv, třeba tamron, 17-50/2,8 a s tím si vystačíte úplně v pohodě na všechno.
Důležité je prostě něco koupit a fotit a zjistit, co vás baví a pak podle toho řešit další vybavení. Tím, že koupíte něco z druhé ruky, tak na tom při dalším prodeji nebudete tolik tratit a až budete vědět co chcete a co vás baví, tak se toho snáze zbavíte a budete si moci koupit něco lepšího a už si začít stavět nějaké pěkné základy. A nebo taky zjistíte, že vám prostě to Manuální nastavení a Priorita clony furt nějak nejdou do hlavy a že vás to vlastně tolik nebaví, protože ty fotky nevypadaj tak, jak byste chtěli a celý to prodáte a koupíte si ten iPhone s EXO adaptérem a máte vystaráno :)
Když se ale hecnete k tý koupi foťáku, tak zde je pár pravidel pro začátek:
- zapomeňte na režimy s tou kytičkou, krajinkou, golfistou a automatem, foťte pouze na M, popřípadě na A nebo S
- stáhněte si program na úpravu fotek – Lightroom, Capture One, Zoner
- foťte do rawu
- s fotkama si v počítači hrajte i digitální fotografie se musí vyvolávat
- nebojte se zkoušet co dělá čas, clona a iso, zkoušejte extrémní nastavení a poznávejte, co to dělá s fotkou
- zkoušejte různá ohniska při stejném nastavení na jednom objektu, aby si mozek zapamatoval, jak které ohnisko ovlivňuje výstup
- otravujte zkušenější fotografy a ptejte se jich, co děláte špatně (ale s určitou mírou a neříkejte, že jsem vám to poradil já)
- nad každou fotkou přemejšlejte, ideální je si představit, že fotíte na film a každý cvaknutí vás stojí třeba 20kč, to si to pak ku*va rozmyslíte, než tu spoušť zmáčknete
- je to o světle, myslete na to a hledejte pěkné světlo (přes oběd nechejte foťák doma – to je nejostřejší světlo)
No a to je asi tak všechno, opět platí, že jestli vás něco zajímá, tak šup s dotazem do komentářů. Snad vám to trochu pomohlo :) Mně rozhodně, protože konečně mám napsanej návod a už můžu posílat jen odkaz na článek namísto vysvětlování :P A jestli jste to dočetli až sem, tak jste fakt dobrý a máte u mě fotku, až se potkáme ;)