Lightroom preset – KBJSZ pack

Lightroom preset – KBJSZ pack

Nedávno jsem udělal video s tipy na LR presety. Snažil jsem se tam vysvětlit, k čemu jsou dobrý, jak se instalují, jak se používají atd. Taky jsem trochu odkryl karty a nabídl ke koupi svých 15 nejoblíbenějších presetů, které používám dnes a denně.

Poměrně hodně lidí si je koupilo, za což Vám opravdu strašně moc děkuju! A doufám, že jste s nimi spokojený. Ale říkal jsem si, že by bylo ještě dobrý ukázat, jak jednotlivé presety fungují na mých fotkách a ukázat Vám, kdy je používám a proč. A tak jsem se pustil do tohohle nekonečného článku. Mám pro vás 15 fotek a vždy mám fotku před a po, abyste viděli, co daný preset s fotkou udělal. Všechny ukázky jsou fotky upravené na jedno kliknutí, tedy origo fotka, klik na preset a hotovo. Samozřejmě bylo vše foceno na raw! Nooo, tak a pojďme na to ;)

Detail Harsh – jeden z mých nejvíc oblíbených presetů vhodných v podstatě na vše. Přidal jsem na něj i trochu zrna, které lze lehce hodit na nulu. Ale mně tam tak nějak sedí. Tenhle preset doporučuju používat na lehce podexponované fotky. Je tu taky potřeba občas hrábnout do vyvážení bílé a trochu si to přizpůsobit k obrazu svému.

Detail Warm – podobně stylizovaný preset tomu předchozímu, laděný lehce víc do teplých barev a bez zrna. Doporučuju vyzkoušet na krajinky a nebo třeba fotky z města. Krásně prosvětlí stíny a vytáhne detaily.

Fake BW – můj oblíbený černobílý preset s vysokým kontrastem. A proč Fake? Protože udělá takový lehký kovový, až kovově plastický nádech na fotce. Když to dávám na nějakou fotkou, tak mám i pocit, že to má lehce barevný tón. Ale to musíte posoudit sami :)

Landscape HDR – preset primárně pro krajinky a fotografie, kde máte tmavší spodní část fotografie. Zde jsem použil „přechodový filtr“ (Graduated filtr), na který doporučuju šáhnout a upravit si ho podle dispozic vaší fotografie. Asi bude potřeba s ním pohnout nahoru či dolu atd.

Landscape HDR BW – je krajinkovej preset, kterej by Vám měl pomoct převést fotku do černobílé. Možná si pak jen zkuste přidat nebo ubrat trochu bílé a clarity/zřetelnost ;)

Landscape HDR dark – preset, kde jsem se toho takříkajíc nebál. Tenhle preset je vhodný na fotky, kde máte hodně světlou oblohu a potřebujete jí stáhnout. Pozor ale, když fotíte nějakou takovouhle fotku, tak je potřeba exponovat tak, abyste neměli moc velké přepaly na té obloze. Pak by ztratila strukturu a nevypapadalo by to tak dramaticky :) Opět zde jako u ostatních Landscape presetů byl použit přechodový filtr, klávesová zkratka „M“

Landscape Neutral – tenhle preset až tolik nepoužívám, hodí se jen na pár typů fotek. Ale myslím si, že je důležitý ho mít a čas od času ho vyzkoušet na nějaký krajince. A pak si s ním taky lehce pohrát.

Landscape soft – tenhle preset trochu klame názvem. Když na něj kliknete a hodně vám přeexponuje fotku, tak se nelekněte a zkuste jen postupně stáhnout přechodový filtr, který jsem použil. Možná bude stačit jen stáhnout expozici. Je potřeba s ním lehce zahýbat, ale výsledek stojí za to :)

Potrait BW – konečně jsme u portrétovejch presetů! Ale pozor, to že je u nic napsáno Potrait neznamená, že je nemůžete zkusit i na krajinku. ;) Zrovna tenhle preset funguje skvěle i streetovejch fotkách.

Potrait film – jeden z mých asi tří nejoblíbenějších presetů. Barvy odladěné do filmového vzhledu, lehce přidané zrno, příjemnej kontrast … Nebojte se ho vyzkoušet i na fotkách z lesa a u krajinek, kde je třeba hodně zelené, hnědé či žluté. Myslím, že budete koukat. Kdyby na vás byl moc tmavej, tak stačí lehce přidat na expozici.

Potrait soft – bráška od filmovýho presetu, ale s jemnějším kontrastem. Zkuste ho použít na fotky s protisvětlem. Tam sedí uplně skvěle. A nejvíc vynikne v kombinaci třeba s červenou a zelenou barvou.

Vintage – Vyntydž presety mám moc rád. Zde je primárně šáhnuto do černá, která šla hodně nahoru a dostala lehký barevný nádech. U těhle vintage efektů se nebojte s nimi pořádně zahejbat a omrknout, jak jsem je obarvoval a taky se podívej na jednotlivé nastavení křivek. Pak se vám třeba povede si udělat svojí vlastní verzi. :)

Vintage – – je další z vintage serie presetů, lehce jinak obarvený exponovaný. Hodí se zase primárně na fotky z lesa a krajiny.

Vintage ++ – tohle je ted asi můj neoblíbenější preset. Je potřeba ho dycky trochu doladit co se teploty barev týče, ale tak nějak mi ted sedí nejvíc. S těma presetama je to těžký, dycky si nějakej na určitou dobu oblíbim, asi podle nálady a pak ho cpu všude :) Kdyby na vás byl moc „vybledlý“ tak stačí přidat kontrast a stáhnout černou směrem doleva.

Virgin forest – poslední preset, kterej je ideální do přírody, na krajinky nebo portréty. Je hodně „měkkej“, bez tvrdého kontrastu nebo clarity. Je to takovej univerzál, kterym asi nic nezkazíte.

Toliko asi k mému balíčku presetů, které si můžete stáhnout za symbolických 20$ přímo zde: sellfy.com/kubajszcom.

Pokud tak uděláte, bude Vám patřit nejen můj dík, ale také „kubajszcom helpline“. Což znamená, že pokud byste měli problém s instalací nebo čímkoliv jiným, tak vám rád pomůžu. Stačí se semnou jen spojit na IG, FB, tady nebo na mailu. ;)

Jinak video o instalaci a celkově o Presetech můžete omrknout níže ;)

Jooo a abych nezapomněl! Hoďte mi sem do komentáře ukázku vašich fotek s použitím mejch presetů. Koupilo si Vás to už docela dost lidí, tak bych chtěl vidět moje dětátka v akci :)) Jestli mi teda jako rozumíte … :D