Nový Olympus PEN-F poprvé v ruce

Nový Olympus PEN-F poprvé v ruce

Je to cca hodinka, co skončila první oficiální prezentace zbrusu nového PENa od Olympusu. Nechci pozapomenout žádné dojmy, které jsem si z téhle prezentace odnesl a proto vám sepíšu tenhle článek už teď.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nový PEN-F je na první pohled elegantní retro foťák, připomínající spíše módní doplněk někoho, kdo si potrpí na designu a stylingu. Na druhý pohled si ale všimnete, že rozhodně nemá natahování pro převíjení filmu a vlastně ani žádný prostor pro jeho vložení. Na to jsme ale u Olympusu už zvyklí. V čem je tedy tenhle Pen jiný než jeho Peňácký předchůci?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No podle mě ve všem. Zasádní rozdíl je v tom, že je to první Pen s vestavěným hledáčkem. Krásný, kulatý, elektronický hledáček najdete na levé straně a přestože je o něco menší, než u OM-D, tak je velice příjemný a rozlišení v něm je prvotřídní. Dalším zásadním rozdílem jsou ovládací prvky. Řada Pen vynikala především jednoduchostí, max. jedním či dvěmi ovládacími kolečky a celkově bylo ovládání spíše pro běžné, „amatérské“ focení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U eFka je tomu naopak. Na těle fotoaparátu najdete hned několik zásadních, nových ovladacích prvků. Máme zde dvě hlavní kolečka pro ovládání clony a času, klasický 4 směrný jostick, ale také další kolečko pro zvětšování/zmenšování fotek při prohlížení a nebo přepínací kolečko mezi uměleckými filtry. Funkce mezi jednotlivými prvky se dají různě kombinovat a vysvětlovat, co vše je možné nastavit, by bylo na celou knížku. Nesmím zapomenou na ovládací kolečko pro korekci expozice, což je velmi příjemná novinka u Olympusu!

Podstatné je, že pro uživatele Olympusu je přechod na toto ovládání intuitivní a rychlesizvyknoucí, až návykové. V kombinaci s malou velikostí těla vytváří eFko pekelnej stroj, kterej si vás prostě získá. Pokud by se někdo bál, že by na něj bylo eFko příliš malé, má možnosti si dokoupit grip.

Další velmi příjemnou změnou je nový, 20megapixelový snímač. Ten vám nabídne větší dynamický rozsah, menší šum při vyšším isu a dle mě i více možností toho, co půjde z fotky vytáhnout. Já bohužel musel fotit do jpg jelikož na nové rawy ještě nejsou ovladače. Takže to budu moci 100% vyzkoušet až vyjde aktualizace pro Lightroom. :)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Samozřejmostí jsou pak klasické vychytávky, na které jsme zvyklí především u foťáků řady OM-D. Stabilizace čipu, rychlé sekvenční snímání, dotykový výklopný displej, možnost highres fotografie (50mega resp. 80mega pix), umělecké filtry atd atd.

Shrnuto, podtrženo. Já do něj jdu. A nemůžu se dočkat, až s ním vyrazím fotit závody nebo svatby a lidi na mě zase budou koukat jak na exota. Do té chvíle, než jim na displeji ukážu, jak to fotí :)

OLYMPUS PEN-F

Pro více novinek sledujte Olympusáckou FB stránku, kde se určitě objeví ještě více recenzí :)

PS: fotky v článku jsou focené samozřejmě na PEN-F do jpg, nic jsem s nimi nedělal, pouze stáhl a zmenšil pro web.

Join the discussion

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..