Sony A1 – rychloseznámení

Sony A1 – rychloseznámení

Nedávno se mi na pár dnů dostala do rukou novinka od Sony a tou byla jejich nová vlajková loď A1. Nechci se tu nějak dlouhosáhle rozepisovat, protože jsem se na tohle téma rozmluvil ve videu, které si můžete pustit níže. Nicméně až teprve dneska vyšla aktualizace od Adobe a konečně jsem si mohl pohrát s rawy z tohohle foťáku.

A byl jsem zvědavej, jak se budou chovat. Moje chyba byla, že jsem fotil do nekomprimovaných rawů, tudíž jeden soubor měl kolem 100mb. Ani na své A7rIV nefotím do nekomprimovaných rawů a tak se mi ta práce s fotkami trochu protáhla. Respektive vytváření náhledů v knihovně Lightroomu zabralo trochu víc času než obvykle. Pak už šlo vše v pohodě. Jinak já osobně jsem ještě nenašel nevýhodu ve focení do komprimovaného rawu. Pak by ty fotky měli kolem 50mb a s tím dá pracovat už uplně normálně. :)

A když už jsem u těch velkejch souborů. V rámci potrápení macbooku jsem si zkusil i HDR ze tří expozic, viz fotka nad tímto odstavcem. Bylo to jen na rychlo, z ruky. A to množství „informací“ se pak do složené expozice dostane je fakt neskutečný.

A1 jsem samozřejmě ale chtěl zkusit hlavně na sportu. Na děčínsko za mnou dorazil Kuba Říha a my jsme celý odpoledne strávili na místní trailech. A tam se prostě A1 cejtila jako doma. Jak jsem už říkal, dojmy z foťáku jsou ve videu. Ale mně teď ještě znovu nadchlo to, co se z fotek dá reálně vytáhnout. A řekl bych, že se ještě lehce změnila „color science“ a barvy se taky chovají trochu jinak. Ale nechci zatím dělat uplně závěry. Nicméně barevné podání, které se mi povedlo dostat z rawů mě fakt baví. Přijde mi takový méně digitální …

Na druhou stranu je to foťák opravdu pro ty, co už trochu vědí jak co nastavit a za chyby seká přes prsty podobně jako A7rIV. Na rozlišení 50mpx se už projeví lehce roztřesená ruka v kombinaci se špatně zvoleným časem závěrky, vylezou neduhy objektivů, které nepodporují takové rozlišení nebo mají tendenci třeba k aberaci atd.

Mile mě ale překvapilo ISO. U A7rIV jsem na to chvíli zvykal, protože na vyšších hodnotách mělo takový specifický projev a scény, kde bylo potřeba více isit jsem spíše fotil na A9II. Nicméně u A1 mě rozhodně nerušilo. Ale taky, chtělo by to více zkušebních snímků a různé podmínky. Rád bych si na to pak zkusil i nějaké noční fotky. Tak snad se mi ještě dostane do rukou :)

Toť vše k A1, rozpsal jsem se trochu víc, než jsem chtěl. Kompletní specifikaci si můžete přečíst třeba zde. Já tu pro Vás mám ale hlavně malou galerku toho, co jsem na ní nafotil. Tak snad Vás bude bavit :)

Join the discussion

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..