Sony A7r

Sony A7r

Nedávno za mnou dorazil kamarád ze Sony a že by chtěl, abych si zkusil něco cvaknout na jednu z vlajkových lodí Sony. Vrazil mi tedy do ruky A7r s objektivy Zeiss 55mm f/1,8 a 35mm F/2,8. Jak už to u něj bývá zvykem, během asi tak 30 vteřin jsem dostal školení o tom, co všechno foťák umí, jak ho ovládat, jaký používá systém ostření, atd atd. No co myslíte? No jasný, jen co se za ním zabouchly dvéře od auta, tak jsem věděl tužku.

_DSC8814

Takže pěkně všechno sám, ošahat si to, vozkoušet atd. Stejně to je na tom focení s něčím novým to nejhezčí. Nejprve ale něco o A7r. Znáte mě, na parametry moc nejsem, ale pár si jich říct musíme. Jedná se asi o nejmenší fullframový „kompakt“ s vyměnitelnými objektivy. Opravdu nechápu, jak se jim v Sony povedlo namáčknout tak velkej čip do tak malýho těla. Dalším důležitým parametrem je rozlišení 36mpx. Což opravdu není málo. A pak tu je klasika, milion padesát osm funkcí a vychytávek, jak už tomu u Sony bývá. Různé filtry, HDR režimy, přednastavení, wifi atd. atd. Osobně tohle nemám moc rád a kromě režimů A a M na foťáku nic moc nepřepínám, tudíž jsou pro mě tyhle funkce trochu zbytečné. Ale určitě se najdou tací, kteří si s tím rádi vyhrajou. I když to wifi … to je paráda. Zvykl jsem si na to už svého OM-D a zjistil jsem, že to „vyžaduji“ už i u ostatních foťáků. Co mi zde chybí, je dotykový display.

_DSC9031

No a teď k focení. Ovládání mi padlo celkem rychle do ruky. Kruhový ovladač na palci je příjemný, další kruhové ovladače na čas, clonu a expozici jsou taky příjemně po ruce a tak jsem si nemusel ani moc zvykat. Celý foťák se i přes svůj hranatý vzhled příjemně drží. Dostal jsem na test i grip, ale ten jsem v podstatě nenasadil. Nebylo třeba. Největší problém mi ale dělala závěrka, respektive její rychlost. Přeci jen OM-D s m4/3 čipem je v tomhle směru o dost rychlejší. Zde trochu trvá, než se závěrka s hlasitým cvaknutím „zavře a otevře“. Což o ten zvuk, ten se mi líbí, ale dobré počítat s lehkou prodlevou. Tenhle fakt mi naznačil, že A7r není žádnej „sportovec“.

_DSC9130

Ono se to ale dá odpustit. Po chvilce užívání zjistíte, že je to skvělý stroj na courání se, focení portrétů, krajinek, na momentky. Velký čip se vám odvděčí krásně malou hloubkou ostrosti a díky absenci low pass filtru v kombinaci s objektivy od Carla jsou při správném zaostření fotky ostré jako břitva. Z malé hloubky ostrosti jsem samozřejmě jako uživatel micro 4/3 čipů očarován, stejně tak jako z kvality obrazu při ISO 50. To nepopírám : )

_DSC8886

Musím se vrátit zpět k rozlišení 36mpx. Z fotek se toho dá vytáhnout opravdu hodně a prostoru na ořezávání je ještě víc. Ano, soubory jsou to už celkem „objemné“, ale vyplatí se fotit do rawu a s fotkou si pak pohrát. Pro představu přikládám fotku a její 100% výřez. Myslím, že to krásně vystihne to, co se vám snažím popsat.

 

crop_rszd

 

 

A zde 100% výřez, co na to říkáte? :)

crop100

Nebudu se tu pouštět do hlubšího recenzování, protože mně osobně to moc nebaví a tak ani nedoufám, že by to bavilo vás. Takže se ode mě nedozvíte, při jaké cloně kreslí nejlépe, kdy si máte dát pozor na aberaci, když na vysoké ISO atd. Přiznám se, že jsem to ani nezkoušel. Celou dobu jsem vše pálil na nejmenší clonu a užíval si „rozmazanýho“ pozadí na fotkách a krásného bokehu, který se mi občas povedlo vyčarovat. Taky jsem zkusil cvaknout nějakou tu akci. Nebylo to zrovna zadarmo, kvůli pomalejší závěrce, ale o to větší radost jsem pak měl z výsledku : )

_DSC9023

Závěrem bych to shrnul asi takto. A7r bych doporučil všem, co se třeba na dovolenou či cestování nechtějí tahat s velkou FF zrcadlovkou a je jim proti srsti fotit na APS-C či micro4/3 čipy. Odměnou vám budou malé rozměry výbavy, kvalitní snímky, ze kterých se z Rawu dá vytáhnout hrozně moc, spoustu technologických vychytávek, které když budete chtít, tak za vás udělají všechnu „špinavou“ práci. Dále si tenhle přístroj dovedu představit pro rozvážnější fotografy, kteří nad každým snímkem poctivě přemýšlí, počkají si na vhodnou chvíli, nakomponování a až pak fotí. Je to takový novodobý kinofilm s paměťovou kartou. Rozhodně to není stroj pro začátečníky, zkušený fotograf z něj ale dokáže vytáhnout maximum :)

A pár snímků samotného foťáku zde:

Join the discussion

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..