Minulý týden jsem se věnoval focení sportu neboli sportovní fotografii. Rád bych na to navázal dnešním dílem, kde bych se chtěl více věnovat kompozici a prozrazením jak fotím některé fotografie já.
Celý článek budu vycházet z toho, že mám nastavené S-AF tedy automatické ostření bez průběžného proostřování. Zkusím vždy na konkrétní fotografii popsat, jak a kam jsem ostřil a proč jsem zvolil danou kompozici (rozvržení snímku).
Začnu klasikou, nepsaným pravidlem při focení sportu je, aby objekt, který je v pohybu, měl před sebou místo. Teda tzv. nevyjížděl z fotky ven. Jestli nevíte co by, tak zkuste dodržovat alespoň tohle a pak ještě jedno zásadní pravidlo, NEFOŤTE NA STŘED ! Nejhorší co může být je mít vždy hlavní objekt fotky na středu. Samozřejmě jsou vyjímky, ale jestli chcete mít středovku, tak ať je to tak jedna z deseti. Objekt bych se snažil směřovat do jedný třetiny tak, aby zbylé dvě tvořily prostor pro pohyb. Viz fotografie výše. Zvolil jsem si místo, kde jsem chtěl mít jezdce, předostřil si na něj, nakomponoval jsem si toto místo na třetiny a čekal na jezdce.
Tak a teď rovnou vyvrátím to, co píši výše. Řídím se pravidlem, že každá fotka je správně v případě, že si to dokážete obhájit. Například v tomto případě jsem schválně šel zcela proti pravidlu místa před objektem a nechal jsem jezdce „vyjíždět“ z fotky. Na fotce jsem chtěl mít atmosféru, kterou vytvářel les, druhého jezdce a moment sjíždění z kamene. I zde jsem předoostřoval, konkrétně na hranu kamene, protože jsem věděl, že moment kdy bude na této úrovni hlava jezdce, bude ten nejlepší.
Využívejte prostředí a přemýšlejte o tom, co všechno ve fotce chcete mít. A než začnete cvakat, tak si tu fotku pořádně představte. Ideálně je k focení přistupovat tak, jako byste fotili na film a každá fotografie vás stála peníze. Vždycky je možnost, jak fotografii nějak oživit, ať už to je zajímavé popředí, pozadí (né jezdcovo) nebo třeba jen pěkně zbarvená obloha. Jinak zde jsem si předostřoval na wallride a navíc jsem použil externí blesky, abych docíl správně naexponované oblohy a nepodexponované spodní části fotky.
Když už jsme u toho využívání prostředí. Mějte vždy oči otevřené, někdy by člověk neřekl, co všechno se nabízí pro použití do kompozice. Já mám třeba hodně rád zrcadla, odrazy ve vodě atd. Tuto fotku jsem si opět přiblejskával externím bleskem, který byl v korbě pick-upu. Ostřil jsem si zhruba na střechu auta, protože nad ní byl jezdec nejvýše.
Tohle byl trochu oříšek. Pěkný skok, ale nebylo lehké najít si místo, aby vynikl. zepředu fotit nešel, protože se skákalo do údolí a fotky skoků zespoda nahoru většinou moc nevynikají. Z profilu taky nic moc a zezadu málo co vypadá pěkně. Vzal jsem tedy rybku a zkusil klasiku z rohu skoku. Rybku mám mám zcela manuální, takže jsem odhadl vzálenost, kterou jsem nastavil na ostřícím prstenci a pak už šlo jen o to, chytit správný moment.
Samozřejmě jsou sporty, kde se objekt nepohybuje tak rychle nebo je na místě. To vám dává možnost si lépe zvolit kompozici, kterou byste měli následně i dodržet. Například zde, fotka se Štěpánem. Nebylo co řešit, vymyslel jsem si kompozici a pak šlo už jen o správné nastavení blesků, které v případě bodybuilding fotek hrají velkou roli.
Co se týče focení skoků zepředu, tak já používám předostřování směrem k dopadu. Ideální stav je vždy ostřit těsně před dopad ve směru jezdce. Většina triků se protahuje těsně před dopadem a šance, že se trefíte do správného momentu a budete mít ostrou fotku je dost vysoká.
Ještě jedna pomůcka. Nastavce si ostřící bod do středu, většina fotáků tam ostří nejpřesněji (převážně ty velké a těžké DSLR ;)), přes střed si namáčknete a zaostřete na místo, kde chcete mít objekt, držte namáčknuto, abyste si nepřeostřili a pak už se jen věnujte zpátky správné kompozici. Slibte mi ale, že nebudete mít objekt na tom středu! :) A jestli jo, tak fotku ořízněte ;) Takové to, že jezdec by měl mít celou hlavu, auto by mělo mít předek i zadek, zvíře by mělo mít vše, co k němu patří atd, asi zmiňovat nemusím … No a vy mi dejte vědět, co by vás pro příště zajímalo? Budeme pokračovat ve sportu a dáme třeba podrobný tip na „sekačku“?
Předchozí články: