Sony A6300 – recenze

Sony A6300 – recenze

Čas od času se mi pod ruce dostane na ozkoušení fotoaparát Sony. No a tentokrát mi na stole přistála novinka v podobě Sony A6300. A musím říct, že jsem na to byl fakt zvědavej, protože jsem už měl tu čest fotit s předchozím modelem A6000 a ten měl velmi mile překvapil.

525C3770Tahle řada je pro mě osobně typická dvěmi důležitými rysy – velikost a rychlost ostření. Přesvědčil mě o tom už první model a proto jsem byl zvědavý jak na tom bude jeho mladší bráška. Tělo v sobě ukrývá APS-C čip s rozlišením 24,2mpix. Rychlost snímání se díky tomu, že se jedná o bezzrcadlovku, dostala na příjemných 11 snímků za vteřinu a zvládne i tichý režim. Na miniaturní tělo se ale povedlo dostat kvalitní hledáček s výbornou zobrazovací frekvencí a hlavně velmi dobře vytvarovaný „grip“ na přední straně. Tělo je díky tomu ploché, ale velmi příjemně se drží. Přistihl jsem se při tom, že jsem při chůzi nechával tělo jen lehce viset za konečky prstů a v podstatě jsem o něm nevěděl.

Bara_David-0009-Edit

Kdo mě trochu zná a četl ode mě jiné recenze třeba na Olympus PEN-F, Sony A7R nebo obráceně nějaké mé tutoriály, tak ví, že si moc nepotrpím na různých „technologických“ vychytávkách jako jsou různé filtry, gps trackování atd. A ani u testu A6300 jsem se k tomu nedostal. Přestože v menu tohohle fotoaparátu toho je opravdu mnoho, tak mě zajímalo primárně to, jak to umí fotit a né jestli si na tom zahraju tetris :)

DSC03127

Hodil jsem foťák do batohu a vyrazil do lesa zkusit fotit to, co mi je nejbližší – kola. V lese byla poměrně tma a proto jsem nasadil objektiv od Zeisse 55/1,8. ISO jsem musel vyhnat na nějakých 1600 až 2000, fotil jsem na plnou díru, tedy na f/1,8 a čas se pohyboval kolem 1/400s. Ostření jsem měl nastavené na kontinuální s výběrem bodu a malé oblasti kolem něj. Fotky se ukládaly samozřejmě do Rawu. Foťák byl tedy nastaven a mohlo se jít fotit. A dopadlo to přesně tak, jak jsem si myslel. A6300 ostřila přesně tak, jak jsem chtěl. I když jel jezdec přímo proti mě rychlostí cca 30km/h. Samozřejmě, že když jsem udělal třeba 5 snímků v sekvenci, tak cca jeden nebyl zcela ostrý, ale zbytek fotoaparát zvládl brilantně. Velmi příjemnou záležitostí je možnost zvolit si ostřící body téměr po celém poli. Výrobce totiž udává číslo 425 bodů pro fázovou detekci, což není opravdu zrovna málo :)

DSC03209

Kromě focení kol jsem A6300 vzal i na svatbu, na procházku na Vyšehrad, na flatlandovou exhibici a tak různě. Když si člověk zvykne na ovládání, které má Sony prostě tak trochu jiné než ostatní značky, tak se tomuhle prťousovi nedá moc co vytknout. Při focení jsem měl k dispozici objektivy od Zeisse. Třeba 90 f/2,8 Macro nebo 16-70 f/4 a klasický seťák. Mě samozřejmě nejvíce bavila ta pevná skla. Malým mínusem je to, že díky velikosti čipu musíte na to malé tělo „šroubovat“ poměrná velká skla. Na druhou stranu se vám odvděčí skvělou kresbou a příjemně malou hloubkou ostrosti.

DSC03242

Ještě než se dostanu k závěru, tak bych měl zmínit pár věcí, ke kterým jsem se ani nedostal, ale rozhodně jsou pro tenhle model klíčovými. Tahle mašinka umí točit videa v rozlišení 4K a FullHD video umí točit i ve 120fps. Co se týče ovládání, tak máte k dispozici spoustu nastavitelných tlačítek, displej je výklopný a v těle je zabudovaný interní blesk.  Samozřejmě nechybí wi-fi a jiné vymoženosti moderních fotoaparátů.

DSC03199

Shrnuli focení na A6300, tak mě napadají následující hesla: malý, pekelně rychlý, chytrý a výkonný. Pokud někdo hledá bezzrcadlovku s APS-C čipem vhodnou v podstatě na jakékoli focení, tak je tohle v dnešní době zřejmě jeden z nejlepších výběrů. Pro mě je to zároveň další důkaz toho, že klasické APS-C zrcadlovky jsou v dnešní době opravdu jen zbytečným těžítkem. :) Na druhou stranu je nutné zmínit cenu těla, která se na internetu pohybuje kolem 37tis Kč a ani objektivy k tomu nepatří mezi lacinější. Nemusíte se ale bát, že byste za své peníze nedostali adekvátní výbavu.

 

Join the discussion

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..