Tak jsem původně chtěl psát pár tipů o focení lidí nebo spíš o portrétech. Při psaní tohoto článku mi blikla ale taková úvaha, která prostě chtěla být napsána dřív. A tak jsem začal psát na novo. Myslím, že pro hodně lidí by to mohlo velice přínosné.
V následující řádcích se pokusím dát pár tipů, jak se bez nějakých nákladných školení, čtení tlustých knížek a podobných článků jako je tento :) , vyšvihnout o pár úrovní výš. Začnu hned z vostra. Vidím kolem sebe spoustu začínajících fotografů, kteří si hned zakládají své fotografické profily na Facebooku, kde se prezentují jako profíci. Koupí si portrétní objektiv, většinou nějakou pevnou 50mm f/1,8, nacvakaj své kamárady, nahážou to na profil a čekají na ta kvanta lajků …
A co myslíte, že se stane? Většina fotek dostane hodně palců nahoru, komentáře typu: super fotka, kdo to fotil, fotky jak od profíka atd. Jasně, potěší to jak fotografa tak objekt, ale taky z toho cítíte to … jak bych to řekl … levnou krásu? Krátkozrakost? Problém je v tom, že málokdy jim tu fotku okomentuje nějaký fotograf, který by napsal: Kompozice by chtěla poladit, řezal bych z prava, ten přepal na čele by tam být neměl, ostrost není na očí, ale na nose atd. atd. Jasně, nikdo na svém portfoliu nebo prezentace nechce mít záporné komentáře, ale na druhou stranu byste za ně měli být vděční.
Jak tedy na to? Ještě než se vrhnete na zakládání si profilu na FB ve stylu Jarda Vomáčka – profesionální fotograf, založte si účty na stránkách, kde se řeší fotografie jako taková a kam chodí fotografové. Já jsem třeba začínal na stránce osk-art.cz, což je galerie víceméně děčínských fotografů. Uživatelé si tam vkládají fotografie a vzájemně si je pak komentují. I když tehdá to tam žilo trochu víc. Zároveň jsem taky vkládal fotky na fotoaparat.cz, kde se teda do mě pouštěli hlava nehlava.
Tam jsem si vyslechl hlášky typu: padá ti horizont, co to je v LHR, ta TK je bídná, přeexponovaná obloha, kompozice na nic … Polovině výrazů jsem ze začátku nerozumněl a tak jsem hledal, co jsem vlastně udělal špatně. A tím jsem se to vlastně i naučil. Při dalším focení jsem na to už myslel a snažil jsem se udělat fotku lepší. A ejhle, lidi, kteří mi fotky kritizovali, mi pak napsali, že už je to v pohodě. Jasně, občas natrefíte na šulína, kterej o fotce ví stejný houbeles jako vy a proto je dobré si ty uživatele vždy „proklepnout“. Občas se mi stalo, že mi člověk komentoval fotku krajinky a sám měl v galerii jen makro. Je jasné, že jsem jeho kritiku pak bral s rezervou. :)
Přiznám se, že v poslední době už na fotoaparat třeba nic nedávám, ale je to spíš tím, že už na to nějak nemám čas. Takže teď ani nevím, kde to zrovna žije a kde ne. Rozhodně jsem ale všem těm kritikům za vše momentálně hrozně vděčný. I když jsem měl chvílema chuť všechno prodat a jít si raději cvrnkat kuličky.
Tak a pak je tu ještě jeden tip. Určitě ve svém okolí máte nějaké zkušenější fotografy. Pošlete jim na zhodnocení vámi publikovanou fotku. Rádi vám k tomu něco napíšou. Ale prosím vás, buďte soudní a uvědomte si, že čím míň fotek jim pošlete, tím více se dozvíte! Takže neposílejte odkazy na celé galerie, ale jen ten výběr, ideálně jednu top fotku z celého focení (fotovýletu, focení akce, focení portrétu …). Stejné pravidlo dodržujte i při vkládání na fotoservery a i FB. Je to méně „otravné“ : )
Ale zpět k těm kamarádům, fotografům. Mě v začátcích hodně pomáhal David Vepřek – swich, Jirka Honzátko, od Roba Trnky jsem taky vytáhl nějaké moudra a určitě jsem otravoval i mnoho jiných a stále otravuji. Takže vám tímto pánové dodatečně velmi děkuji! Takže si to shrňme. Chceteli se posunout dál, potřebujete kritiku! Pochlebování, lajkování a chválení je fajn a bude vás to motivovat, ale zároveň vás to bude brzdit. Takže pozor na to.
Zkusím vám se napsat ještě pár odkazů na různé fotoservery, které by se mohly hodit:
- fotoaparat.cz – ostří uživatelé, ale když si řeknete o pomoc, tak vám určitě rádi poradí
- photoextract.cz – celkem fajn prostředí, dost možná se i něco dozvíte
- osk-art.cz – přátelská atmosféra, když si řeknete o kritiku, určite jí dostanete
- digiarena.cz – tam to moc neznám, ale řekl bych, že to tam žije
- photoserver.eu – tady najdete spíše pochlebovače, ale třeba se dozvíte i něco zajímavýho
- 500px.com – jestli se vám povede super fotka, tak jí zde ocení
A pro pobavení pár fotek, kde jsem dostal za uši, právě když jsem začínal:
Možná jsem na něco zapomněl, tak se kdyžtak o své zkušenosti podělte v komentářích. Jo a ještě jedna věc. Nebojte se dávat svoje fotky do podobných galerií, ale až po důkladné sebekritice. A ještě jedno pravidlo na závěr, editujte fotografie ideálně až druhý či třetí den po tom, co jste vyfotili. Nebo minimálně s tím publikováním vydržte do druhého dne. S odstupem času se na své fotografie budete koukat jinak, uvidíte :)
Předchozí články:
Série “Pár tipů”
- Pár tipů – Bokeh
- Pár tipů – Objektivy
- Pár tipů – Sport #3 Sekačka
- Pár tipů – Sport #2 Ostření
- Pár tipů – Sport #1 Nastavení
- Pár tipů – Noční focení
Série LightRoom
- LR – 1. díl import do knihovny
- LR – 2. díl hlavní funkce Library modulu
- LR – 3. díl základní funkce modulu Develop
- LR – 4. díl přechodový filtr