Pár tipů – Bokeh

Pár tipů – Bokeh

kubajsz showreel 2013

Bokeh … ošemetné téma a psaním tohoto článku se pouštím na tenký led. Pro mě to je hodnej důležitý faktor, který dokáže ovlivnit výslednou fotografii. Na druhou stranu to je něco naprosto subjektivního a těžko uchopitelného. V následujících řádcích se pokusím popsat na pár příkladech, jak jít takovému Bokehu naproti.

kubajsz showreel 2013

O čem že tu vlastně mluvím? Bokeh je laicky řečeno to, jak na fotce vypadá místo, kam není ostřeno. Tedy nějaké pozadí, či popředí. Určitě jste si všimli fotek, které mají na rozmazeném pozadí pěkná kolečka, mnohoúhelníky nebo takovou zajímavou kresbu. Tak to byl pravděpodobně bokeh. Dle mě, se nedá určit, co je správný nebo pěkný bokeh. Je to spíš na každém člověku, co se mu bude líbit.

Další, co je důležité si uvědomit, je že bokeh záleží především na objektivu, který používáte. Pevná skla mají bokeh výraznější. Nizká clona jej samozřejmě také umocní. Pozor ale, nezaměňujte jej s hloubkou ostrosti (DOF). Samozřejmě čím menší DOF, tím větší šance, že bokeh v té DOF bude hezčí. Jestli si teda rozumíme? : ))

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bokeh se lidem prostě líbí a tak je dobré vědět jak na něj. To, že je vhodné zvolit pevné sklo a nastavit co možná nejnižší clonu, už víme. Ale co dál. K bokehu nám pomáhá světlo, které jej vytváří. Já mám nejraději přírodní bokeh, například ve větvích stromů. Základem je protisvětlo, ideálně brzo ráno či v podvečer. Potom budete potřebovat nějaký objekt, který šoupnete do popředí. A pak už si jen stačí hrát, viz foto výše. Vidíte ta kolečka na pozadí? Tak to je to, o čem tu mluvím.

kubajsz showreel 2013

Dalším skvělým bokeho-tvořičem jsou kapky, ranní rosa atd. Opět v kombinaci s protisvětlem se pak dá neskutečně kouzlit. Zajímavostí u fotky výše je, že zde jsem zrovna použil setový objektiv 12-50 od Olympusu, který byl přepnut do režimu makro. Tudiž bylo foceno na clonu f/6,0. Takže vy, co nemáte světelné objektivy, určitě nevěšte hlavy! : )

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Občas mě baví přepnout ostření na manuální řežim, nastavit si zaostření co nejblíže to jde a jen si hrát s protisvětlem a rozmazáváním předmětů v pozadí. Minimálně na ošahání si tvorby „koleček“ na pozadí je to dobrý trénink.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dalším takovým fíglem jak na bokeh jsou vánoční světélka. A jestli máte barevná, tak tím líp! :) Viděl jsem i různé tipy, kde fotografové taková světélka umisťovali na pozadí v ateliéru při focení portrétů atd. Možností využití je opravdu spoustu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pro mě ale není Bokeh jen o kolečkách či mnohouhelnících na pozadí. Při focení v protisvětle vám objektivy budou pravděpodobně házet prasátka. Občas jsou opravdu nežádoucí, ale já s nimi rád pracuji a absolutně nejradši mám růžové prasátko, které se mi při určitém protisvětlo objevuje. Zrovna posledně jsem byl cvakat na louce trávu a vylezla z toho tahle „Mohykánovka“ : ) Pro někoho možná fotka o ničem, ale mně třeba baví …

kubajsz showreel 2013

Jooo a taková kombinace protisvětla, kapek, krav a komárů … To se pak tvoří : ) No takže to by bylo asi vše. Snad vám to trochu pomohlo… A malej bonus na závěr! Zde najdete odkaz na to, jak si vytvořit svůj vlastní bokeh, třeba srdíčkovej!

http://www.diyphotography.net/diy_create_your_own_bokeh

Předchozí články:

Série „Pár tipů“

Série LightRoom

Join the discussion

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..