Pár tipů – Dvojí odraz (expozice)

Pár tipů – Dvojí odraz (expozice)

Tak já vás zdravím u pondělního tutoriálu, vydanýho v úterý. : ) Předem se omlouvám za jednodenní skluz s publikováním článku, ale okolnosti mi nějak nepřály a celý víkend jsem dokumentoval Davidovu cestu za vítězství ve fitness závodech. Při čemž vznikl i nápad, udělat fotku s dvojitým odrazem, chcete-li s dvojí expozicí. Pár podobných fotek jste u mě už mohli vidět, tento efekt rád používám a přiznám se, že mě ani nenapadlo, že nevíte jak na něj.

Až na základě pár komentářů na Facebookových stránkách mi došlo, že to vlastně asi není úplně tak triviální věc a že by stálo za to, napsat krátký tutoriál. Jediné čeho se bojím je, že zaplavíte internet svými pokusy u zrcadla : ) Přeci jen ty „zrcadlové“ fotky jsou celkem „trendy, free, cool a in“ a tohle jim dává trochu nový rozměr. Představa zmalované šestnáctky stojící u zrcadla s našpulenou hubou před zrcadlem a rozmazaným obličejem v zrcadle je dost otřesna (i když by se to dalo vtipně pojmout a cvaknout! Takže si tímto i tento námět zabírám hehe! :)) ) No ale zpět k tutoriálu. Jedná se tedy o fotku, kde nějakým způsobem kombinujete dvě expozice, resp. dva snímky, potažmo dvě různé scény. Nejlépe se to samozřejmě znázorňuje u zrcadla, ale nemusí to být pravidlem a případná kreativita se dle mě velmi cení! Začnu příkladem takové koláže, kde jsem vyfotil jednoho jezdce, Michala Prokopa, při závodě v pumptracku, kde střídal dvě kola a dal jsem ho vedle sebe. Na jednom záběru tedy jede na BMX kole a na druhém na MTB. A jak na to? Ha … Neřeknu! A nebo jo …

Začnu tím, jak si připravit materiál na takovou fotku. Důležité je mít stativ a nehýbat s foťákem. Usnadníte si hrozně moc práci. Ukážeme si to tedy na příkladu se zrcadlem. Doporučuji nějaké široké sklo (objektiv), aby se vám do snímku vešlo vše, co chcete. Nejdřív si tedy vymyslíte kompozici, cvaknete pár zkušebních snímků a až budete mít vše nastavené, začnete na ostro. Jednou vyfotíte realitu, tedy to, co stojí před zrcadlem a podruhé obraz v zrcadle. Pokud možno si do foťáku nijak nedrkněte. Fotografie si připravte do počítače, v mém případě jsem si je stáhl do Lightroomu. V modulu Library jsem si vybral dvě fotografie, které budu chtít upravovat pomocí CMD (u windows CTRL) a klepl na ně pravým tlačítkem. Z nabídky jsem vybral edit in -> adobe photoshop CC (pozn. vycházím z předpokladu, že máte Photoshop a Lightroom. Dá se to udělat i v Malování, ale to si kdyžtak ukážem jindy).

1

 

Nyní by se vám měl otevřít Photoshop a obě fotografie. Postup je jednoduchý, zvolíte si čtyřúhlový výběr (kl. zkratka M) a vyberete si třeba levou polovinu fotky, obsah si zkopírujete do schránky přes CMD (CTRL) + C a fotku můžete zavřít CMD (CTRL) + W.

2

 

Nyní se dostanete k druhé fotografii, kde máta nafocenou druhou scenu. Jednoduše zmáčknete kl. zkratku CMD (CTRL)+ SHIFT + V vložíte tak obsah schránky do fotagrafie, čímž vytvoříte druhou vrstvu v daném souboru. Tak co, dobrý ne? Podobnej postup funguje i v tom malování, bohužel zde byste i skončili a museli byste už fotku uložit. Nicméně já jsem byl trdlo a drknul jsem si do foťáku, takže se mi ty dvě poloviny nepřekrývají zcela přesně. Viz následující snímek.

4

 

Fotku jsem si tedy zazoomoval lupou, přes navigaci v pravo a nebo pomocí ALT a scrollu, abych viděl detailněji přechod vrstev. Dále jsem si vybral nástroj Guma, který se skrývá pod kl. zkratkou E. Přesvědčil jsem se, že mám aktivní druhou vrstvu a začal jsem opatrně umazávat přechod. Měl jsem nastavenou intezitu krytí na 100%, ale je lepší si dát třeba 70%. Nastavíte to nahoře, pod lištou záložek.

5

 

Nyní si fotku už jen uložíte, klasicky přes soubor a uložit. Nebo prostě jen zmáčknete CMD (CTRL) + S.

6

Po uložení se jen přepněte zpátky do Lightroomu, kde se vám fotografie objeví zpět v knihovně (library). Zde budete mít dvě původní verze a novou verzi s dvojitou scénou. Nyní si už jen klasicky přes modul Devolop pohrajete s „ťahátkama“ a fotku upravíte k obrazu svému a uložíte. : ) Tak co, ani to nebolelo ne? Běda vám, jak teď na vašich profilech uvidím zrcadlo na milion způsobů!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Jinak zde jsou ještě moje dosavadní výtvory s použítím této techniky:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 312

 

Předchozí články:

Série “Pár tipů”

Série LightRoom

Join the discussion

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..